archiv: Červen 2021
O nedoceněném lidském osudu – prof. Zdena Zvěřinová
Po téměř 2 letech přijala mé pozvání paní prof. PhDr. Zdena Zvěřinová, DrSC.. Neskutečná osobnost, která za svůj život odvedla obdivuhodnou spoustu práce a stojí za to se o ní dozvědět něco více, třeba právě tak, že si poslechnete 3 díly podcastu, které jsme spolu natočili.
Paní profesorka je neobyčejně vzdělaná žena, mimo jiné vystudovala 4 vysoké školy a je velmi uznávanou muzikoložkou. V současné době je jedinou žijící škroupoložkou.
Abych uvedl věci na pravou míru… Škroupolog není parazitolog, jak by se mohlo na první poslech zdát, nýbrž historik, výhradně se zabývající životem Františka Škroupa.
A pokud Vám ani jméno tohoto pozapomenutého českého velikána nic neříká, velmi brzy zjistíte, že se jeho život a dílo velmi úzce dotýká každého z nás.
Tedy krátké uvedení do historie: František Jan Škroup se narodil v roce 1801 v obci Osice u Hradce Králové, byl to český hudební skladatel a dirigent. Mimo jiné složil hudbu k české hymně.
Život Františka J. Škroupa je i v dnešní době stále upozaděn, moc se o něm nemluví a stejný byl i jeho život…
Osobnost, která v sobě měla zakořeněnou obdivuhodnou pokoru, cit pro vlastenectví, touhu po tom, aby na českých divadelních prknech zazněla česká zpěvohra (když už ne opera) a český národ tak alespoň částečně vytlačil ze scény urážlivé frašky, zejména německého původu. Fr.J.Škroup značně převyšoval jak svým umem, tak svými hodnotami, nicméně na jeho osudu se notně podepsala prachobyčejná lidská závist.
Co vede člověka k touze věnovat se takovému lidskému osudu?
Co si paní profesorka myslí o návrzích na změnu české hymny? Proč i samotný Bedřich Smetana odmítl poskytnout své Branibory v Čechách a zastával se díla Františka Škroupa?
Poslechněte si celý rozhovor sami, třeba na následujícím odkazu:
Všechny díly podcastu si můžete poslechnout také na obvyklých podcastových platformách jako je YouTube, Spotify, SoundCloud, Apple Podcasts a dalších.